Life Sciences Film Festival ocenil dokument o DNA

Dokument nizozemských filmařů DNA: Sny a skutečnost získal Velkou cenu Life Sciences Film Festivalu 2013. Členům filmařského týmu ji předal včera v podvečer na slavnostním vyhlášení cen rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc. Téměř hodinový film sleduje práci mezinárodního týmu vědců z BGI, Pekingského genetického institutu, kteří se soustředí na výzkum genetické podstaty geniality a hledají takové geny, které například budoucím dětem zaručí konkrétní inteligenční nebo fyzické vlastnosti.

Přední český expert na biotechnologie prof. Jaroslav Petr film komentoval slovy: „Zatímco zmapování prvního lidského genomu stálo západní země 3 miliardy dolarů z veřejných zdrojů. Dnes stojí mapa genomu tisíc dolarů. Nárůst efektivity tohoto obou je mnohem rychlejší než dynamika rozvoje IT technologií. Dokument o BGI je toho dokladem. Cením si ho však i proto, že se nespokojuje jen s popisem tohoto gigantického podniku, ale kombinací úhlů pohledů staví práci těchto vědců do širšího kontextu a staví diváka před otázky, na které si musí hledat odpověď.“

Na slavnostní vyhlášení festivalových cen si našel cestu i zástupce BGI pro Evropu pan Grover Yo, který poděkoval za pozvání a ocenil krásy české země i kampusu ČZU i vstřícnost Čechů. Zároveň připomněl, že BGI spolupracuje v České republice a Akademií věd ČR, společností Gennet a těší se na další možnosti spolupráce.

Odborná porota doporučila celkem 9 festivalových cen. Navíc byla letos poprvé v rámci slavnostního ceremoniálu předána  Cena rektora ČZU za vynikající popularizaci vědy, kterou obdržel prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Cenu děkana Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů získal film Globální konina (režie Martin Slunečko). Cenu děkana Provozně ekonomické obdržel německý dokument Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě (režie Leslie Franke, Herdolor Lorenz). Cena děkana Fakulty tropického zemědělství byla udělena snímku Sladký jed, natočenému v německo- španělské koprodukci (režie Peter Heller). Cenu děkana Technické fakulty převzal režisér nizozemského filmu Proti světlu: budoucnost s čistou technologií Gijs Meijer Swantee. Cenu děkana Fakulty lesnické a dřevařské získal film Muž, který sází stromy Michala Gálika. Cenu děkana Fakulty životního prostředí získal kanadský dokument Vychytralé rostliny (režie Erna Buffie).

Cenu studentské poroty si odnesl kanadsko-francouzský snímek Super (režie Vincent Amouroux).

Cenu ministra zemědělství získal německý film Farmář a jeho princ (režie Bertram Verhaag).

Jako každoročně se festivalu účastní řada filmových tvůrců, vědeckých kapacit a osobností veřejného života. Letos na předání cen zavítal hudebník Dan Bárta, francouzští filmaři Leslie Franke a Herdolor Lorenz, nizozemský režisér Gijs Meijer Swantee, producent Pavlos Georgiadis, režiséři Martin Slunéčko a Michal Gálik a další hosté. Festival probíhá od 14. do 18.10.2013 a je zdarma přístupný veřejnosti.

Další informace na webu www.lsff.cz
Fotografie: Mgr. Tomáš Jůnek