Dnešní globalizovaný svět klade stále větší důraz na význam zdraví a kvalitu života zvířat, a to nejen v udržitelných a eticky přijatelných produkčních chovech, ale i v chovech zájmových.
Ve dvouletém magisterském programu Management zdraví a welfare zvířat je kladen důraz na naplnění aktuálních požadavků pracovního trhu. Absolventi se stávají odborníky s ucelenými znalostmi z oblasti chovu domestikovaných a v zajetí chovaných zvířat s akcentem na multidisciplinární, moderní a inovativní přístupy k vlivu prostředí zvířete na jeho zdraví, životní pohodu a celkovou kvalitu života (welfare).
Cílem nového magisterského programu je především zisk hlubokých odborných teoretických znalostí absolventů a praktických dovedností ve zvolené specializaci a současně výrazné posílení jejich obecné kompetence (zejména kritického myšlení) a schopnosti propojovat pohledy různých disciplín (zootechniky, veterinární medicíny, etologie, ekonomiky, informatiky nebo managementu).
Aby bylo optimálně dosaženo výše zmíněných cílů, je stanoveno několik dílčích nástrojů usnadňujících jejich získání. Patří mezi ně maximální integrace znalostí a dovedností z předchozího bakalářského programu, individuální volba disciplín odborného základu tak, aby student nejpozději po 3 semestru disponoval uceleným portfoliem odborných znalostí a dovedností chovatele zvířat nebo zařazení intenzivních kurzů zaměřených na kritické hodnocení chovu konkrétních chovatelských zařízení zejména s ohledem na péči a pohodu a zdraví chovaných zvířat coby klíčových předpokladů jejich etického a efektivního využívání.
Studenti v rámci praktické výuky využívají nově zřizované Centrum poradenství. Praxe a povinná praktická výuka dále probíhá ve veterinárních ordinacích a dalších smluvních zařízeních.