25. Studentská vědecká konference 1. LF UK a XII. studentská konference Výživa, potraviny a zdraví

V úterý 7. 5. 2024 se konala 25. studentská vědecká konference 1. LF UK, a to v prostorách Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty UK.

Na Studentské konferenci v části Výživa, potraviny a zdravím bylo prezentováno pět studentských prací. Hodnotící komise ve složení Ing. Hana Pejšová, Ph.D., MUDr. Petr Tláskal, CSc. a doc. MUDr. Lukáš Zlatohlávek, Ph.D. zvolila jako nejlepší práci Bc. Lucie Dvořákové, studentky 2. ročníku NUTRIM na FAPPZ, na téma „Monitoring makro- a mikroprvků ve hmyzu určeném pro výživu lidí a zvířat s využitím radioanalytických metod“.

Diplomová práce se zabývá současnou globální výzvou, která ma za úkol zajistit dostatek potravin pro rostoucí světovou populaci. Jedlý hmyz, bohatý na bílkoviny, tuky a minerály, je udržitelnou alternativou s minimálním dopadem na životní prostředí. V diplomové práci poprvé studentka využila radioanalytické metody (neutronovou a fotonovou aktivační analýzu) ke stanovení koncentrací 13ti vybraných prvků v hmyzu, identifikující hmyz jako potenciální zdroj těchto mikronutrientů. Výzkum podporuje využití entomofagie v budoucích potravinových systémech, přispívající k řešení klimatické krize a potravinové bezpečnosti.

Gratulujeme vítězce a děkujeme za účast!